Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighed
Næste indlæg: Forrige indlæg:

Helvede - en grusom tanke!?

Tanken om et evigt Helvede virker slet ikke human?

Spørgsmål:

Som et tidligere Jehovas Vidne tænker jeg på en ting. Jeg har i alle år været bange for Harmageddon. Efter at jeg blev kristen er der dukket en ny frygt op, som er endnu større end Harmageddon: at brænde i et evigt Helvede er jo meget værre end at blive dræbt i Harmageddon på dommens dag. Men pine – det er jo grusomt! Jeg kan ikke i min vildeste fantasi forestille mig, at jeg ville ønske den grusomste morder sådan en straf.

Dette er et spørgsmål, som virkelig gør mig urolig. Jeg tror på Jesus, og jeg tror på Bibelen. Men – der er mange tolkninger. Et evigt Helvede virker ikke humant på mig.

Håber på at få hjælp til at forstå disse spørgsmål.

Svar:

Kære spørger

Tak for dit spørgsmål!

Du har sandelig ret i din forståelse af, at et evigt Helvede må være det værst tænkelige. Det kan vi ikke ønske nogen.

Du nævner ordet ”humant”. Der er nok flere forståelser af det ord, men jeg tror, det kan opfattes sådan, at det er min almindelige menneskelige fornemmelse af, hvad der er ret og rimeligt. Når du derfor nævner, at Helvede er inhumant, så forstår jeg det sådan, at det virker som helt ude af proportioner i forhold til, hvad et menneske burde få af straf for et forspildt eller syndigt liv.

Jeg tror, du har ret i, at Helvede er ude af vore menneskelige proportioner. Det ligger uden for vores fatteevne. Det er måske grunden til, at mange simpelthen fornægter eksistensen af Helvede.

Du nævner, at du tror på Bibelen og Jesus. Hvilken lykke! Det er lige præcis i Bibelen, vi skal finde ud af, hvad Helvede er. Bibelen ligger over det ”humane”. Den er sin egen målestok og helt løsrevet fra, hvad vi mener og forstår.

Bibelen taler om Helvede som et frygteligt sted. Der er evig lidelse og mørke. Evigt fravær af den gode og kærlige Gud. Hvordan kan den gode og kærlige Gud true det ikke-frelste menneske med noget så forfærdeligt?

Gud ønsker, at alle skal frelses! Gud ønsker enhver synders evige frelse! Han investerede det mest dyrebare, Han havde – sin egen Søn. Jesus døde på Golgata for vor skyld. Det var ikke en del af et skønt eventyr eller et maleri. Det var realitet og alvor. Dette var den eneste mulighed for, at mennesket kunne frelses. Mennesket kan ikke frelse sig selv. Mennesket har et ondt og vantro hjerte. Det ønsker sig selv på Guds plads (jf. syndefaldet). Når man selv ønsker sig på Guds plads, og Gud på pladsen under mig, så har man valgt Gud fra! Det er menneskets – vores – udgangspunkt. Alle mennesker vil selv være Gud, selvom det måske ikke har en klar bevidst tanke om det. Men når mennesket ønsker sig bort fra Gud, så er der kun mørke og evig lidelse tilbage. Mennesket har valgt – valget faldt på, først, et liv borte fra Gud, dernæst, en evighed borte fra Gud. Det er Helvede!

Derfor er din frygt ikke ubegrundet. Men der er en vej ud af frygten!

Joh 3,16: “For således elskede Gud verden, at han gav sin enbårne søn, for at enhver, som tror på ham, ikke skal fortabes, men have evigt liv.”

For den, der modtager Guds store gave – Hans egen Søn – er der ikke noget at frygte. Gud vil, at du og jeg skal frelses. Det har Han selv betalt for, ved at Jesus døde på Golgata. Så skal vi ikke fortabes – i Helvede – men have evigt liv!

Derfor kan du, når du tror på Jesus, være fri for frygt. Helvede er en skræmmende realitet, men der er en klippefast vej ud af frygt og Helvede – til evigt liv!

Dén vej har Jesus meget konkret peget på i en beretning i Lukasevangeliet kapitel 18: “Men tolderen stod afsides og ville ikke engang løfte sit blik mod himlen, men slog sig for brystet og sagde: Gud, vær mig synder nådig!”

Så enkelt og ligetil er vejen væk fra Helvede! En så kort og ussel bøn giver adgang ind til evigt liv!

Mvh.

Udgivet af

David